Administrator, administrowanie systemami, zarządzanie serwerem Linux – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Jaki Linux jest najlepszy dla administratora

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru bardzo wiele dystrybucji Linuksa, dlatego też bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie najlepsze dla administratora. W pierwszej kolejności warto podzielić dystrybucje Linuksa na komercyjne i niekomercyjne.

Na co powinien zwrócić uwagę admin Linux

Dobry admin Linux powinien zwrócić uwagę nie tylko na stabilność i skalowalność, ale również na bezpieczeństwo, które wbrew pozorom odgrywa bardzo ważną rolę. W pierwszej kolejności warto postawić na dystrybucję Linuksa, które rozwijane są na bieżąco przez społeczność. Mowa tutaj przede wszystkim o systemie Debian, Ubuntu i CentOS. Jeżeli chodzi o komercyjne rozwiązania to dobry administrator Linux powinien postawić na Red Hat Enterprise Linux, Oracle Linux oraz SUSE Linux Enterprise Server, który w Polsce cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Bezpieczeństwo i stabilność

Jak wspomniano powyżej w środowiskach produkcyjnych najważniejszą rolę pełni bezpieczeństwo i stabilność systemu. Pamiętań należy o tym, że obie te cechy bezpośrednio związane są z cyklem wydawniczym dystrybucji. Przykładowo Debian rozwijany jest obecnie w 3 równoległych gałęziach: niestabilnej, stabilnej i testowej. Każdy szanujący się admin Linux powinien wybrać taką dystrybucję w której najlepiej będzie się czuł i która w 100% zaspokoi oczekiwania wszystkich użytkowników ale też i w bezproblemowy sposób przeprowadzać aktualizacje do kolejnych wersji. Pamiętać należy o tym, że wybór odpowiedniej dystrybucji Linux w wielu sytuacjach jest kluczem do sukcesu, dlatego też warto poważnie przystąpić do tego zadania.

Related Posts

Czy hosting współdzielony ma jeszcze sens?

Mogłoby się wydawać, że w dobie serwerów dedykowanych, hostingi współdzielone odeszły w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Wiele osób decyduje się na to rozwiązane z uwagi na niski koszt. Jest to dobra opcja, która dedykowana jest głównie tym, którzy nie potrzebują wysokiej wydajności. Hosting współdzielony raczej nie sprawdzi się zbyt dobrze w przypadku e-sklepu. Wynika to […]

Read More

Ile kosztuje administrowanie serwerem?

Koszt administracji serwerem w dużym stopniu zależy od tego, jak duża jest nasza inwestycja. Oczywistym jest, że niewielkie platformy nie potrzebują rozbudowanego pakietu narzędzi. Im większe natężenie ruchu na naszej stronie, tym większej wydajności potrzebujemy. O wiele trudniej jest monitorować i zarządzać pracą witryny, która cieszy się ogromną popularnością wśród odbiorców. Mowa tutaj np. o […]

Read More