Administrator, administrowanie systemami, zarządzanie serwerem Linux – Bydgoszcz, Toruń, Poznań

Czy hosting współdzielony ma jeszcze sens?

Mogłoby się wydawać, że w dobie serwerów dedykowanych, hostingi współdzielone odeszły w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Wiele osób decyduje się na to rozwiązane z uwagi na niski koszt. Jest to dobra opcja, która dedykowana jest głównie tym, którzy nie potrzebują wysokiej wydajności. Hosting współdzielony raczej nie sprawdzi się zbyt dobrze w przypadku e-sklepu. Wynika to z faktu, że wymagania stawiane takim witrynom ciągle rosną. Istnieje jednak wiele przypadków, gdzie hosting współdzielony zda swój egzamin, a jego użytkownicy będą naprawdę zadowoleni.

Jak działa hosting współdzielony?

Hosting współdzielony, jak sama nazwa wskazuje wymaga podzielenia zasobów pomiędzy wszystkimi użytkownikami. Dla przykładu: jeśli z serwera korzysta 1000 osób, to każdej przypada 1/1000 zasobów. Należy jednak pamiętać, że nie są to wartości stałe. Może zdarzyć się sytuacja, gdy jeden użytkownik wykorzysta niemal całe zasoby serwera. W takim przypadku pozostali użytkownicy mogą korzystać jedynie z pozostałości zasobów. Bezpośrednio przekłada się to na działanie naszej witryny. Możemy odnotować znaczący spadek wydajności. Witryna będzie ładowała się wolniej niż zwykle. W najgorszym przypadku może dość do przeciążenia serwera – wtedy strona www po prostu przestanie działać. Hosting współdzielony narzuca również szereg innych ograniczeń np. związanych z ilością posiadanych kont. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale z pewnością tanie. Zwykle korzystają z niego osoby, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w sieci.

Kiedy hosting współdzielony się opłaca?

Podstawową zaletą hostingu współdzielonego jest cena. Niestety nie jest on niezawodny, a na wiele parametrów pracy nie mamy wpływu. Takie rozwiązanie będzie dobre dla osób, które funkcjonują w sieci amatorsko. Z pewnością hosting współdzielony okaże się zbyt problematyczny w przypadku rozwijających się sklepów. Oczywiście możemy skorzystać z niego na początku, a dopiero po czasie pomyśleć o przejściu na serwer dedykowany. Pomoże nam w tym doświadczony administrator Linux. To on załatwi za nas wszelkie sprawy techniczne. Zarządzanie serwerem wymaga specjalistycznej wiedzy, więc warto skorzystać z wsparcia fachowca, który posiada niezbędne kwalifikacje.

Related Posts

Ile kosztuje administrowanie serwerem?

Koszt administracji serwerem w dużym stopniu zależy od tego, jak duża jest nasza inwestycja. Oczywistym jest, że niewielkie platformy nie potrzebują rozbudowanego pakietu narzędzi. Im większe natężenie ruchu na naszej stronie, tym większej wydajności potrzebujemy. O wiele trudniej jest monitorować i zarządzać pracą witryny, która cieszy się ogromną popularnością wśród odbiorców. Mowa tutaj np. o […]

Read More

Jak zarządzać serwerem dedykowanym?

Jeszcze kilkanaście lat temu serwery dedykowane były bardzo drogie. Z tego względu tylko niewielka część użytkowników mogła sobie na nie pozwolić. Obecnie ich cena jest naprawdę korzystna, przez co wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Wiele osób zadowolonych jest z hostingu współdzielonego, gdyż spełnia on wszystkie ich potrzeby. Problemy zaczynają się w momencie, gdy […]

Read More