Mogłoby się wydawać, że w dobie serwerów dedykowanych, hostingi współdzielone odeszły w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Wiele osób decyduje się na to rozwiązane z uwagi na niski koszt. Jest to dobra opcja, która dedykowana jest głównie tym, którzy nie potrzebują wysokiej wydajności. Hosting współdzielony raczej nie sprawdzi się zbyt dobrze w przypadku e-sklepu. Wynika to z faktu, że wymagania stawiane takim witrynom ciągle rosną. Istnieje jednak wiele przypadków, gdzie hosting współdzielony zda swój egzamin, a jego użytkownicy będą naprawdę zadowoleni.
Jak działa hosting współdzielony?
Hosting współdzielony, jak sama nazwa wskazuje wymaga podzielenia zasobów pomiędzy wszystkimi użytkownikami. Dla przykładu: jeśli z serwera korzysta 1000 osób, to każdej przypada 1/1000 zasobów. Należy jednak pamiętać, że nie są to wartości stałe. Może zdarzyć się sytuacja, gdy jeden użytkownik wykorzysta niemal całe zasoby serwera. W takim przypadku pozostali użytkownicy mogą korzystać jedynie z pozostałości zasobów. Bezpośrednio przekłada się to na działanie naszej witryny. Możemy odnotować znaczący spadek wydajności. Witryna będzie ładowała się wolniej niż zwykle. W najgorszym przypadku może dość do przeciążenia serwera – wtedy strona www po prostu przestanie działać. Hosting współdzielony narzuca również szereg innych ograniczeń np. związanych z ilością posiadanych kont. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale z pewnością tanie. Zwykle korzystają z niego osoby, które dopiero rozpoczynają swoją działalność w sieci.
Kiedy hosting współdzielony się opłaca?
Podstawową zaletą hostingu współdzielonego jest cena. Niestety nie jest on niezawodny, a na wiele parametrów pracy nie mamy wpływu. Takie rozwiązanie będzie dobre dla osób, które funkcjonują w sieci amatorsko. Z pewnością hosting współdzielony okaże się zbyt problematyczny w przypadku rozwijających się sklepów. Oczywiście możemy skorzystać z niego na początku, a dopiero po czasie pomyśleć o przejściu na serwer dedykowany. Pomoże nam w tym doświadczony administrator Linux. To on załatwi za nas wszelkie sprawy techniczne. Zarządzanie serwerem wymaga specjalistycznej wiedzy, więc warto skorzystać z wsparcia fachowca, który posiada niezbędne kwalifikacje.